شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

 

   چاپ        ارسال به دوست

#ایرانشناسی #کتابخانه #پانتئون #رایزنی_فرهنگی

بخش ایرانشناسی و ادبیات فارسی در دانشگاه پانتئون آتن افتتاح گردید

بخش ايران شناسي و ادبيات فارسي با همكاري رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و دانشگاه پانتئون آتن  و با حضور اساتید و دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه پانتئون آتن به طور رسمی افتتاح و آغاز به كار کرد. 

در این مراسم خانم" ازمینی کری یاری" رییس دانشگاه پانتئون در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه و اساتیدي چند از دیگر دانشگاه های شهر آتن، بااشاره به قدمت و تمدن تاريخي ایران زمین گفت: بسیار خرسند هستیم که امروز " بخش زبان و ادبیات فارسی" را در کتابخانه خود داریم تا دانشجویان و محققان بتوانند از منابع ایرانی برای تحقیقات و مطالعات خود بهره منده شوند. 

 رییس دانشگاه پانتئون در ادامه افزود: ما از هرگونه توسعه همکاری با مراکز علمی ایران استقبال می کنیم زیرا دو کشور متمدن یونان و ایران دارای روابط بی نظیری در طول تاریخ بوده اند و خدمات ارزنده علمی ، ادبی و فرهنگی به جهانیان عرضه کرده اند و این دو کشور بیش از هر کشوری دیگری می توانند و باید روابط علمی خود را گسترش دهند.

خانم کری یاری در ادامه در حضور خبرنگارانی چند نیز تصریح کرد: تا کنون چندین دانشجوی یونانی برای اتمام پایان نامه های خود به ایران سفر کرده و ضمن انجام تحقیقات علمی مورد نظر خود اقدام به تهیه پایان نامه علمی خود کرده اند و در این راستا رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران ما را یاری كرده است.

و ي همچنین در مصاحبه ای کوتاه" با خبرنگار خبرگزاری رسمی یونان( آنا) با اشاره به آمادگی این دانشگاه برای توسعه روابط علمی و فرهنگی با مراکز علمی کشورمان، این نوع همکاری ها را برای دو ملت متمدن یونان و ایران مفید قلمداد کرد و تصریح نمود: ایران در زمینه علوم پیشرفت های خوبی داشته است و در گذشته نیز همیشه خدمات خوب و ارزنده ای در زمینه زبان و ادبایات، فلسفه و علوم سیاسی به جهانیان عرضه کرده است و از این رو همکاری بین مراکز علمی دو کشور می تواند در آشنایی محققان با دست آورد های علمی موثر باشد.

دکتر " علی محمد حلمی" رایزن فرهنگی کشورمان نیز طی سخنانی در مراسم افتتاحیه ایران کرنر، با اشاره به قدمت روابط دو کشور ایران و یونان نیز تصریح کرد: ایران و یونان دارای روابط بیش از 2 هزار و پانصد ساله هستند و هر دو کشور تاریخی و فرهنگی خدمات بسیار مهمی به بشریت ارایه کرده اند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه افزود: ما آمادگی ارایه خدمات علمی به دانشجویان و دانش پژوهان یونانی را دارا هستیم و از این امر استقبال می کنیم زیرا بدین ترتیب خواهیم توانست زمینه آشنایی دو ملت را بیش از پیش فراهم آوریم.

حلمی  در خلال این مراسم در گفت و گویی کوتاه با خبرنگار خبرگزاری رسمی یونان ، گفت: توسعه همکاری ها در راستای منافع دو کشور متمدن ایران و یونان در تمام زمینه ها امري ضروری است زیرا دو کشور ایران  و یونان دارای تمدنی بی نظیر هستند که خدمات ارزنده ای  به جهانیان عرضه کرده اند.

 رایزن فرهنگی کشور مان در ادامه افزود: ایران و یونان در راه توسعه علوم فعالیت های خوبی در گذشته و حال داشته اند و در مقابله با جهل که عامل رشد تعصب گرایی کورکورانه است،موفق بوده اند. وي افزود  یکی از مشکلات امروز جهان بشری به وجود آمدن گروه های تروریستی وافراطي است ، بنابراین همکاری اندیشمندن جهان و بخصوص اندیشمندان دو کشور متمدن ایران و یونان می تواند در رفع این مشکل و ریشه کن کردن آن بسیار موثر و مفید باشد.

وی در ادامه آمادگی مراکز علمی کشورمان برای توسعه روابط و همکاری همه جانبه با مراکز علمی یونان را اعلام کرد و تصریح نمود: خوشبختانه روابط دو کشور بسیار خوب و خواست مسئولان دو کشور توسعه همه جانبه روابط در تمام زمینه ها می باشد.

 


١٤:٣٠ - دوشنبه ٤ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٤٥٦٣    /    تعداد نمایش : ٩٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها