شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨
صفحه نخست|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|پرسش و پاسخ
منو اصلی
صفحات مجازی

 

 

   چاپ        ارسال به دوست

#انقلاب_اسلامی #ایران #یونان

ویژه برنامه جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در آتن

 

روز گذشته 18 بهمن 1397 رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن با همکاری انجمن دوستی ملل و شهرداری آتن مجموعه برنامه های " دریچه ای به فرهنگ و هنر ایران زمین " شامل : نشست و سخنرانی ، نمایشگاه عکس و صنایع دستی و نمایش فیلم مستند دستاوردهای انقلاب اسلامی را از ساعت 17 تا ساعت 21:30 در سالن های دفتر مرکزی انجمن دوستی ملل در آتن پایتخت یونان آغاز نمود . این برنامه تا سه روز یعنی 19 و 20 بهمن نیز ادامه خواهد داشت .

در ابتدای برنامه آقای مطلبی شبستری سفیر جمهوری اسلامی ایران در آتن با اشاره به روابط دیرینه دو ملت صاحب تمدن کهن ایران و یونان گفت : اشتراکات فرهنگی و تعامل بین ایران و یونان نه تنها برای دو کشور شناخته شده است بلکه بسیاری از پژوهشگران و نویسندگاه در غرب و شرق نسبت به ارتباطات چند هزار ساله ایران و یونان و تاثیر گذاری دو ملت بر همدیگر مقالات و کتابهای متعددی نوشته و منتشر نموده اند .

سفیر کشورمان با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت : ملت و دولتهای ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با وحدت و همدلی برای آبادانی و پیشرفت کشور تلاش نموده اند و ایران اکنون در جایگاه بالا و برجسته ای در جهان قرار گرفته و فرهنگ همزیستی و احترام به دیگر ادیان و فرهنگها نه تنها در میان ملت ایران وجود دارد بلکه ایران مبلغ اعتدال ، همزیستی و دوستی میان دیگر کشورهای جهان است .

آقای شبستری اضافه نمود : حضور دو نفر از هنرمندان صنایع دستی کشورمان و آثار و کارهای زیبا و فاخرآنان در این نمایشگاه و برگزاری این مجموعه برنامه فرهنگی و هنری که به همت رایزنی فرهنگی و انجمن دوستی ملل و شهرداری آتن برپا شده است نشانه دوستی عمیق دو کشور بزرگ ایران و یونان است و من از آقای کاپسالیس شهردار محترم و خانم لؤداریدو رئیس انجمن تشکر و قدر دانی می کنم .

سپس آقای کاپسالیس شهردار پنتلی آتن طی سخنانی با ابراز خوشحالی از برگزاری این برنامه و همکاریها و فعالیتهای مشترک رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران و انجمن دوستی ملل گفت دو کشور ایران و یونان به خاطر هزاران سال تمدن و داشتن تاریخی غنی و پر افتخار در جهان شناخته شده هستند .

شهردار این منطقه آتن ضمن تشکر از سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان از تلاشهای صورت گرفته و همکاری انجمن دوستی ملل برای برپایی این برنامه فرهنگی و هنری  تقدیر نمود و آن را آغازی برای دیگر پروژه ها ی مشترک دانست و گفت : امروز دو کشور ایران و یونان به لطف تلاشهای همه عزیزان بیش از پیش به هم نزدیک می شوند .  سپس با اشاره به تاریچه منطقه پندلیس آتن و موقعیت تاریخی و جغرافیایی آن اهمیت آنرا از دوران باستان تا کنون برشمرد .

در ادامه برنامه دکتر علی محمد حلمی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن ضمن خوش آمد گویی به میهمانان و تشکر از قبول دعوت و شرکت در این برنامه گفت : مهمترین حوزه های تاثیرگذاری علوم یونانی پزشکی و فلسفه بود بقراط پدر پزشکی اسلامی نام گرفت و محمد زکریای رازی پزشک بزرگ ایرانی قرن نهم میلادی را جالیتوس اسلام نامیده اند و تشخیصهای طبی ابن سینا وی را در جایگاه بقراط دوره اسلامی قرار داده است . ارسطو معلم اول فلسفه و فارابی فیلسوف بزرگ ایرانی معلم دوم شد و اینها نمونه هایی از تعامل فرهنگی و علمی تاریخی بین ایران و یونان است . و تا امروز کمابیش این ارتباط دو ملت ایران و یونان ادامه دارد .

رایزن فرهنگی کشورمان اضافه نمود ، یونان دوران متفاوتی را پشت سرگذارده و ایران در سال 1979 چهل سال پیش در روز 11 فوریه انقلاب بزرگی را تجربه کرد و پیروزی بزرگی بدست آورد که سر آغاز دوران تمدن نوین ایران اسلامی نام گرفته است .

دکتر حلمی گفت قبل از انقلاب اسلامی نظام پادشاهی وابسته به آمریکا حاکم بود که نه استقلالی داشت و نه مردم در حاکمیت نقشی داشتند ، شاه تصمیم می گرفت و دولت شاه اجرا می کرد و منافع و منابع نفت و گاز و معادن همگی در خدمت شاه و آمریکا بود .

مردم ایران یکپارچه با حضور میلیونی و روش صلح آمیز و با دست خالی مبارزه علیه شاه و رژیم پادشاهی را به رهبری بزرگ مردی بنام آیت الله امام خمینی ره آغاز کردند و در کمتر از یکسال پیروز شدند و رژیم شاهنشاهی را سرنگون و نظام جمهوری اسلامی ایران را بر اساس رفراندوم و با رای 2/98 درصد مستقر نمودند .

 در این نظام مردم نقش اساسی و مهم را برعهده دارند . رئیس جمهور ، نمایندگان مجلس ،  شوراهای شهر و روستا و نمایندگان مجلس خبرگان برای تعیین رهبر همگی با رای مستقیم مردم انتخاب میشوند .در حقیقت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی استقلال واقعی و آزادی را بدست آورد .

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین گفت : علیرغم دشمنی آمریکا و برخی قدرتهای دیگر غربی که نخواستند این پیروزی بزرگ را بپذیرند ،ایران همچنان مستقل و مقتدر و بر اساس منافع ملی خود به حیات سیاسی و پیشرفتهای خیره کننده خود ادامه می دهد.

رژیم آمریکا و برخی دولتهای غربی و متحدان منطقه ای او در 40 سال گذشته و به محض پیروزی انقلاب انواع دسیسه ها و نقشه ها را برای تضعیف و بر اندازی نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران و شکستن استقلال و اقتدار آن بکار بردند اما در همه آنها شکست خوردند و ملت ایران با اتحاد و پیروی از رهبر هوشمند و مقتدر خود پیروزیهای متعددی را کسب نمود .

رایزن فرهنگی ایران با اشاره به حمایتهای آمریکا از گروهکهای تروریست و ضد انقلاب ، 8 سال جنگ تمام عیار رژیم بعث عراق و صدام که شدیدا مورد حمایت آمریکا ، شوروی سابق و دولتهای غربی متحد آمریکا یود ، به راه انداختن گروه های تروریستی القاعده و داعش و الشباب برای تغییر موازنه قدرت در منطقه و ضربه زدن به ایران و متحدانش و نیز تحریم های اقتصادی پی در پی و بقول خودشان فلج کننده ، گفت : ملت و دولت و نظام جمهوری اسلامی نه تنها شکست نخورد بلکه هر روز پیشرفتهای علمی بیشتری داشته و قدرتمندتر شده است .

دکتر حلمی در ادامه سخنرانی خود به نمونه هایی از پیشرفتهای ایران امروز اشاره کرد و گفت : امروز سرعت پیشرفت علم در ایران 11 برابر دنیا است .

·       ایران دومین کشور تولیدکننده پهپاد رادار گریز در جهان است ، ایران امروز تنها کشور تولیدکننده تانک در خاورمیانه است . ، ج.ا.ایران دومین کشور قدرتمند در ساخت دریچه قلب در جهان است .

·       ایران امروز دومین  تولیدکننده نانودارو در جهان است ، ایران رتبه نخست پژوهشهای هسته ای در خاور میانه است ، ایران دومین کشور دارنده تکنولوژی بیودیزل در جهان است ، تعداد فیلمهای مستند ساخته شده در قبل از انقلاب 203 عنوان بوده و بعد از انقلاب بیش از 7000 فیلم مستند تولید شده است .

·       سینمای ایران پیش از انقلاب تنها 7 داوری بین المللی را تجربه کرد در حالی که پس از انقلاب 786 داوری بین المللی را سینمای ایران تجربه کرده است تا پیش از پیروزی انقلاب تنها 235 عنوان کتاب در حوزه سینما چاپ شده ولی بعد از انقلاب تا سال گذشته 2017 نزدیک به 1700 عنوان کتاب چاپ و منتشر شده است .

·       و دلیل دشمنی رژیم آمریکا همین است که ایران به سوی تمدنی بزرگ در حرکت است .

·       پس از سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان خانم لؤداریدو رئیس انجمن دوستی ملل با تشکر از شهردار پنتلی آتن  ، سفیر جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی کشورمان گفت : انجمن دوستی ملل که در سال 1972 تشکیل شد به دنبال ترویج همزیستی بین ملتها و شناخت بیشتر و تعامل و دوستی ملل می باشد و تا کنون برنامه های بسیار خوبی را برگزار نموده است . خانم لؤداریدو اضافه کرد دو کشور ایران و یونان سابقه تعاملات فرهنگی و هنری چند هزار ساله دارند و امروز نیز ما ادامه دهنده راه پیشینیانمان در پیشبرد این روابط بین دو کشور ایران و یونان هستیم .

·       در بخش دوم برنامه : شرکت کنندگان از نمایشگاه عکس و صنایع دستی ایران بازدید کردند و با هنرمندان کشورمان آقای رضا چاوشی استاد میناکاری و آقای سعید عکاف زاده استاد قلم کاری که با همکاری اداره کل هماهنگیهای فرهنگی و امور ایرانیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان اعزام شده اند  گفتگو نموده و در خصوص کارهای فاخر و خیره کننده آنان که به نمایش گذاشته شده بود پرسشهای خود را مطرح و هنرمندان توضیحات لازم را ارایه نمودند .

·       بخش پایانی برنامه جشن پیروزی انقلاب اسلامی اکران فیلم و نمایش دستاوردهای انقلاب اسلامی و معرفی جاذبه های تاریخی ، فرهنگی ،هنری و گردشگری کشورمان بود که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت .

·       این برنامه تا دو روز دیگر یکشنبه ادامه خواهد داشت و علاقمندان به فرهنگ ، هنر و سینمای ایران از نمایشگاه صنایع دستی ایران دیدن و فیلم های ایرانی را تماشا خواهند نمود .

 


١٦:١٦ - جمعه ١٩ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٣٢٠٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندها